Společenské smlouvy a stanovy po rekodifikaci
Jak je již všeobecně známo, 1. leden 2014 přinese do života obchodních společností mnoho změn, neboť vstoupí v účinnost nový občanský zákoník („NOZ“) a zákon o obchodních korporacích („ZOK“). Zcela zásadním způsobem se mění např. nastavení řízení akciové společnosti, charakter obchodních podílů u společností s ručením omezeným, jednání za společnost či odpovědnost statutárních orgánů a jejich smlouvy o výkonu fuknce. Změn je opravdu celá řada a některé z nich obrací dosavadní pravidla o stoosmdesát stupňů.
S ohledem na skutečnost popsanou výše, tedy že NOZ i ZOK se staví k mnoha právním otázkám týkajícím se každodenního života obchodních společností odlišně, jsou jedněmi z nejdůležitějších pravidel přechodná ustanovení, která dávají odpověď na otázku, jaký je vztah původní a nové úpravy. Pro obchodní společnosti vzniklé za platnosti a účinnosti staré úpravy je navíc nanejvýš důležité vyřešit konflikt mezi pravidly jednotlivých zákoníků a zcela jasně vyřešit, které aspekty se mohou řídit dosavadní úpravou a které už se musí podrobit novému režimu.
ZOK ve svém § 777 odst. 1 výslovně stanoví, že ujednání společenských smluv, která jsou v rozporu s jeho donucujícími ustanoveními, se zrušují dnem nabytí účinnosti nové úpravy, tedy 1.1.2014. Od tohoto dne navíc běží společnostem šestiměsíční lhůta, ve které mají povinnost přizpůsobit své společenské smlouvy či stanovy novému režimu, a to dokonce pod krajní sankcí jejich zrušení rozhodnutím soudu. Ačkoliv se pravidlo donucujích norem zdá na první pohled jasné, na pohled druhý vyvstává palčivá otázka, které normy jsou tedy vlastně normami kogentními. ZOK ani NOZ v tomto ohledu neposkytují žádné jasné vodítko. Jedinou možností je jít cestou výkladu v souladu s ustanovením § 1 odst. 2 NOZ, dle kterého se lze odchýlit od zákona v těch případech, kdy to není zákonem výslovně zakázáno. Je na první pohled patrné, že při tomto postupu vyvstane řada nejasností a pochybností a výsledkem bude pouze právní nejistota, kterým všem ustanovením nové úpravy je potřeba znění společenských smluv podřídit.
Jako mnohem vhodnější se zdá být druhá varianta, kterou ZOK nabízí, a to sice tzv. opt- in, dle kterého se právní život společností podrobí ZOKu jako celku, a to hned od 1.1.2014. Rozhodnutím valné hromady a následným zápisem do obchodního rejstříku k tomuto datu se proto společnosti vyhnou všem rizikům, které se pojí s nejasným výkladem kogentnosti norem ZOKu.
Naše advokátní kancelář poskytuje v souvislosti s rekodifkací kompletní škálu služeb od úpravy společenských smluv a stanov tak, aby odpovídaly nové úpravě, až po školení zaměstnanců, managmentu, statutárních orgánů atd. šitá na míru Vašim potřebám.